Stopnie szkoleniowe Taiji

Pierwsze sześć miesięcy

I. Sekwencja solo
1. Podstawowe pozycje Taijiquan – osiem form.
2. Techniki gołych rąk Taijiquan.
Ćwicząc Taijiquan musisz nauczyć się koordynować ruch brzucha z oddechem. Będziesz się uczył naturalnego (Buddyjskiego) oddychania brzusznego oraz odwrotnego (Taoistycznego) oddychania brzusznego. Naturalny oddech brzuszny pomaga ćwiczącemu rozluźnić się i wyciągnąć zdrowotne korzyści z treningu Taiji. Odwrotny oddech brzuszny ułatwi Ci kierowanie Qi do kończyn w celach wojennych.
3. Podstawowy Qigong Taiji.
Ćwicząc Taijiquan musisz rozumieć i odczuwać Qi. Trening ten pomoże Ci uwrażliwić się na procesy zachodzące wewnątrz ciała oraz na jego stan energetyczny. Umożliwi Ci również naukę świadomego używania Qi w czasie ćwiczenia Taiji. Rozpoczyna się go właśnie od pierwszego, najprostszego z zestawów Qigong Taiji. Ćwiczy się także wiele różnych, prostych form Taiji w celu poprawy koordynacji Yi (umysłu), oddechu, ciała i Qi. Dzięki temu treningowi, student zbuduje sobie solidne podstawy Taiji.
4. * Sekwencja solo Taijiquan styl Yang (I część).

Drugie sześć miesięcy

I. Sekwencja solo
1. Sekwencja solo Taijiquan styl Yang (poprawa technik).
Po zakończeniu nauki sekwencji, student kontynuuje trening pod okiem instruktora korygując techniki tak, by stały się one poprawne i płynne.
2. Spiralny Qigong Taiji.
Spiralny Qigong Taiji uczy adepta prowadzenia Qi na powierzchnię ciała i do szpiku kostnego.

II. Pchające Dłonie

1. * Słuchanie, Rozumienie, Przyklejanie, Przyleganie, Ustępowanie, Neutralizacja i Kierowanie (Centrowanie).
Powyższe umiejętności stanowią najbardziej podstawowy trening pchających dłoni. Uczysz się ich, ćwicząc z partnerem, aż będziesz w stanie pokazać, że robisz to płynnie i jednocześnie zachowujesz centrum i równowagę.
2. * Pojedyncze Pchające Dłonie.
W pojedynczych pchających dłoniach naukę rozpoczynasz od rozwijania wrażliwości oraz umiejętności ustępowania, kierowania i neutralizacji. Trening ten obejmuje następujące techniki neutralizacji: poziomo, do góry, na bok i na dół.
3. * Podwójne Pchające Dłonie.
Gdy czujesz się już dobrze w pojedynczych pchających dłoniach zaczynasz ćwiczyć podwójne pchające dłonie. Poza rozwijaniem umiejętności ustępowania, neutralizacji i kierowania musisz się również nauczyć wykorzystywać drugą rękę do pieczętowania łokcia przeciwnika. Podwójne pchające dłonie także zawierają neutralizację poziomą, do góry, na bok i na dół. Dodatkowo musisz także opanować dwie inne techniki: pieczętowanie i odrzucenie.
4. * Peng, Lu, Ji, An w miejscu.
Jest to często ćwiczony na całym świecie układ “Międzynarodowych Pchających Dłoni”. Na tym poziomie student musi nauczyć się tego ćwiczenia w miejscu.

I. Sekwencja solo

1. * Taijiquan ze średnią prędkością, pierwsza część.
Gdy opanowałeś sekwencję solo Taiji, to powinieneś ćwiczyć ją bardzo powoli, by rozprzestrzeniać Qi i prowadzić ją na powierzchnię ciała oraz do szpiku kostnego. Powinieneś również ćwiczyć sekwencję coraz szybciej i szybciej, wciąż jednak zwracając uwagę na Qi, Jin i korzeń. Trening ze średnią prędkością uczy gromadzenia Yi, Qi i Jin, by można było ich użyć w walce.

2. * Zastosowania pierwszej części Taijiquan.
Sekwencja solo zawiera ponad 200 technik walki. Musisz analizować formę i dobrze zapoznać się z jej zastosowaniami, rozwijając swoją wiedzę na temat technik ofensywnych i defensywnych.

3. * Trening centrowania.
Centrowanie trenujesz z partnerem, stojąc w wysokich pozycjach. Waszym zadaniem jest znalezienie centrum partnera. Znalazłszy je, naruszasz jego równowagę i niszczysz korzenie, samemu zachowując mocny korzeń i ukryte własne centrum. Musisz tego dokonać poprzez właściwy ruch ciała (zwłaszcza okolicy talii) i jego koordynację z energią.

II. Pchające Dłonie

1. * Trening Symbolu Taiji Wijącego się Jedwabiu - strona Yang w miejscu oraz w poruszaniu się w przód i w tył.
Na tym poziomie musisz nauczyć się i opanować stronę Yang symbolu Taiji Wijącego się Jedwabiu. Nauka obejmuje trening w miejscu oraz poruszaniu się w przód i w tył z zamkniętymi oczami.

2. * Małe Ściągnięcie, Duże Ściągnięcie i Nacisk.
W ćwiczeniu tym łączysz Małe Ściągnięcie, Duże Ściągnięcie i Nacisk, cały czas poruszając się. Twoje kroki muszą być stabilne, a sposób poruszania taki, by zachować odpowiednie kąty względem partnera podczas ściągania i nacisku.

3. * Peng, Lu, Ji, An w ruchu.
Jest to często ćwiczony na całym świecie układ “Międzynarodowych Pchających Dłoni”. Na tym poziomie student uczy się tego układu w poruszaniu się.

4. * Trening centrowania.
Na tym poziomie w celu zachowania korzeni i centrum uczysz się nie tylko ustępowania i neutralizacji nadchodzącego ataku, lecz także rozwijasz umiejętność płynnego reagowania i zmieniania swojej pozycji defensywnej na korzystniejszą, ofensywną.

III. ** Trening wolnego sparringu Taiji

1. Trening reakcji.
2. Trening przechwytywania.