Inni nauczyciele

mistrz Li, Mao-Ching (李茂 清)

 

Wielki mistrz Li, Mao-Ching (李茂清) urodził się w Qingdao w Chinach, 5-tego lipca 1927r.

Trening sztuki walki rozpoczął w 1934r, w wieku 8 lat u swego ojca oraz jego kuzyna.

W wieku 16 lat został powołany do wojska. W tamtym okresie duża część szkolenia wojskowego była prowadzona i nadzorowana przez najbardziej znanych chińskich mistrzów sztuk walki, co stwarzało nadzwyczajną okazję by uczyć się od więcej niż jednego nauczyciela. Mistrz Li uczył się m.in.: Długiej Pięści (Changquan, 長拳) pod nadzorem Han, Qing-Tang’a (韓慶堂), Modliszki (Tang Lang Quan, 螳螂拳) pod nadzorem Fu, Jia-Bin’a (傅家賓) oraz Sun Bin Quan (孫臏拳) pod nadzorem Gao, Fang-Xian’a (高芳先), który był jednym z najbardziej wówczas szanowanych generałów Chiang, Kai-Shek’a.

Wielki Mistrz Han, Qing-Tang był jednym z wielu adeptów pierwszej generacji studentów Głównego Instytutu Guoshu w Nanjing (Nanjing Central Guoshu Institute 中央國術館), organizacji założonej na początku XX wieku mającej za cel zachowanie, rozpowszechnianie i rozwój chińskich sztuk walki. Po wycofaniu się Chiang Kai-Shek’a na Tajwan w 1949 roku, Mistrz Han, wtedy dobrze już znany ze swoich umiejętności Qin Na, otrzymał posadę  nauczyciela w  Głównej Akademii Policyjnej w Taipej (中央警官學校).

W 1963r. dr Yang Jwing-Ming’a, został przedstawiony mistrzowi Li, który przyjął go na swego ucznia.

W ciągu wielu lat, dr Yang zapraszał mistrza Li do licznych szkół YMAA na całym świecie, min. w Polsce.

Obecnie mistrz Li Mao-Ching mieszka na Tajwanie

 

mistrz Kao, Tao (高濤)

Kao, Tao (高濤) urodził się w Szanghaju, 8 sierpnia 1932 roku.

W 1944r. zachęcony przez matkę, na której wywarł duże wrażenie pokaz Taiji w wykonaniu mistrza Yang Chengfu, rozpoczął naukę stylu Yang Taijiquan jako uczeń Yue, Huanzhi (樂奐之). Matka wielokrotnie przestrzegała syna przed studiowaniem technik bojowych. Chciała aby sumiennie ćwiczył ale wyłącznie w celu utrzymania zdrowego ciała i umysłu. Powodem takiego stanowiska była śmierć dziadka ze strony matki Kao, Zhongwei (高重威), który został zabity w wyniku intrygi z powodu swojej biegłości w sztukach walki. Mimo iż mistrz Kao trenował Taijiquan dla zdrowia, z powodu tradycyjnego sposobu treningu poznał także bojowe zastosowania.

Mistrz Kao studiował pod okiem Yue Huanzhi przez trzy lata, aż do ukończenia gimnazjum. Nauczyciel Yue traktował go jak własnego syna często dając mu pieniądze i jedzenie. Gdy matka Kao przeszła na buddyzm, została mniszką i wyjechała w góry Putuo (普陀山), mistrz Kao musiał udać się do Hong Kongu aby odszukać swego ojca, który opuścił rodzinę wiele lat wcześniej. Kiedy żegnał się z Yue Huanzhi, nauczyciel stwierdził że jego umiejętności są wystarczające by, mimo rozdzielenia, wykonywane przez niego techniki pozostały dokładne.

Yue Huanzhi został otruty w 1961 roku w Szanghaju. Wcześniej wyleczył za pomocą Qigong wysoko postawionego komunistycznego oficera, jednakże odmówił leczenia innych członków partii komunistycznej, co wkrótce przypłacił życiem.

W 1961  roku Komisja Spraw Zagranicznych Chin rekomendowała Mistrza Kao jako nauczyciela w Wyższej Szkole prowincji Xinzhu (新竹省立中學) oraz jako instruktora chińskich sztuk walki w czterech innych szkołach. To zdarzenie odświeżyło zainteresowanie sztukami walki mistrza Kao.

 

mistrz Cheng, Gin-Gsao (曾金灶).

Cheng, Gin-Gsao (曾金灶), mistrz stylu południowego Białego Żurawia (Bai He 白鹤), a dokładniej jego odmiany - Rodowego lub Trzęsącego się Żurawia (縱鶴拳 Zong He Quan lub Zhan He Quan). Mistrz Cheng będąc dzieckiem rozpoczął swój trening sztuk walk u swojego dziadka ucząc się stylu Taizuquan (太祖拳). Mając 15 lat rozpoczął naukę stylu Białego Żurawia od mistrza Jin, Shao - Feng.

W trakcie 23 lat treningu u mistrza Jin, Cheng poznał kompletny system Rodowego Żurawia. Po śmierci mistrza, on i jego trzech kolegów pozostali razem przez trzy lata by chronić grób mistrza Jin, Shao - Fenga, a następnie się rozdzielili.

Mistrz Cheng osiadł na górze Gu Qi Feng na Tajwanie, żyjąc tam niemalże jak pustelnik. Tam też między innymi przyjął na swojego ucznia Yang, Jwing Ming’a, który w ciągu trzynastu lat treningu pod jego okiem, stał się ekspertem w stylu Białego Żurawia oraz technik Qin Na (擒拿).

W 1976 roku mistrz Cheng, Gin - Gsao zmarł nie zdążywszy przekazać w całości swojej sztuki swoim następcom.